Poštovní obálka a známky oslavující Gagarinův let od Cyrila Boudy.
úterý 26. dubna 2011
čtvrtek 7. dubna 2011
Volná tvorba
středa 6. dubna 2011
2001: Vesmírná odyssea
Laokoon
Několik pozoruhodných animovaných sf filmů vytvořil také Václav Mergl. Ve filmu Laokoon (1970) se průzkumnící ze Země setkají s nebezpečnou formou života s dokonale vyvinutým mimikri. Nebezpečný tvor byl čistě z estetických důvodů vybarven rudě, pro režiséra to však znamenalo zákaz činnosti na řadu let. Cenzoři jej podezírali z politické narážky.
Kybernetická babička
Vynález zkázy
Krakatit
Prvním českým poválečným sf filmem byl Krakatit (1948) režiséra Otakara Vávry. Řada scén jako vysílač radiových vln, s nímž chtějí váleční štváči ohrozit svět, tajuplné laboratoře či exotická krasavice svádějící hlavního hrdinu působila v intencích nové socialistické kinematografie tak neskutečně, že se raději tvůrci v titulcích zaštítili větou, že se celý film odehrává ve "fantazii horečnatého snu".
úterý 5. dubna 2011
Andrej Sokolov
Svět dvojhvězdy
Andrej Sokolov (1931) je i u nás asi nejznámějším sovětským výtvarníkem s kosmickými náměty. Jeho styl je technicky dotažený a jeho fantazie se pustila do těch nejzazších končin. Uvedené obrazy byly vydány v SSSR v souboru pohlednic Kosmická fantazie (1963) s předmluvou bratrů Strugackých. "Tento cyklus obrazů jako by nás utvrzoval v malířově přesvědčení, že přijde doba, kdy se komunistické lidstvo stane hospodářem vesmíru," píší Strugačtí. Sokolov často spolupracoval s malířem-kosmonautem Alexejem Leonovem.
Gennadij Golobkov
V parku za 75. paralelou
Gennadij Golobkov (1935 - 1978) byl uměleckým protikladem Nikolaje Kolčického. Lyricky, emotivně zachycuje ideál dobových představ o suverénním dobývání vesmíru člověkem. Plátna mají silný utopický náboj. Tento optimismus byl pro výtvarníka-samouka jistou formou arteterapie - v důsledku úrazu v mládí byl totiž doživotně ochrnutý na spodní část těla. Fantastice se věnoval od poloviny 60. let do své smrti. Nebyl ilustrátorem, avšak jeho volná tvorba měla úspěchy na přehlídkách amatérských výtvarníků - svého času doputovala i do Prahy.
Nikolaj Kolčickij
Nejvýznamnější představitel sovětského "space artu" 50. a 60. let. Ilustroval řadu článků do populárních časopisů a několik naučných knih pro mládež. Řada jeho ilustrací byla napodobována či kopírována českými výtvarníky.
Scany ilustrací poskytl Jurij Zubakin z Čeljabinsku, jeho kompletní přehled Kolčického tvorby naleznete zde.